Pouze ženská otázka?

            Zřejmě každou z nás při plánování dovolené napadne otázka: Nedostanu TO zrovna??? Pokud si můžeme vybrat, termín dovči změníme, ale někdy nemáme zbytí a musíme se s tímto ,,problémem" vypořádat.

            Aby bylo jasno - pro mě menstruace není žádný problém, ale skvělé období, kdy si tělo žádá odpočinek. Během našich expedic se mu ho bohužel nedostává, ale přesto maximálně respektuji, co mi mé tělo říká. Většina žen rozděluje svůj měsíc na tři týdny O.K. a týden P - problém. Není to však úplně přesné - každý týden je úplně jiný. Někdy máme plno energie, jsme veselé, toužíme po společnosti, někdy nám nedělá problém uklidit celý byt a z toho jindy nemáme sílu ani na to dát talíř do myčky. Tyto cyklické zákonitosti velmi hezky popisuje Dana Sofie Šlancarová ve své knize Cyklická žena: www.cyklickazena.cz/koupit-knihu-cyklicka-zena/?a_box=qjyvcpy2&a_cam=11

            Pokud jste svou cykličnost ještě zkoumat nezačaly, určitě jděte do toho! Přinese to hlubší poznání sebe sama nejen Vám, ale ocení to i Vaše okolí, zejména Váš muž, který přestane být zmatený z toho, že nežije jen s jednou ženou, ale minimálně se čtyřmi :-) Své vlastní pozorování si můžete psát do této přehledné cyklické mapy - www.cyklickazena.cz/cyklicka-mapa/?a_box=qjyvcpy2&a_cam=12

            Ale přejděme k řešení základní otázky - když už cestujeme s menstruací, jak si to co nejvíce ulehčit? Po několika takových cestách, na kterých jsem vyzkoušela různé možné varianty, můžu říct, že nad menstruační kalíšek prostě není!

            Túra v Itálii, kterou jsem absolvovala s klasickými vložkami, které mi dala úžasná paní domácí, neboť já vůbec nečekala, že mé tělo na let letadlem zareaguje takto a zkrátí mi cyklus o týden, byla snad ta nejhorší zkušenost. Drápat se po horách a přitom pořád hlídat, aby vše drželo na svém místě a neposunulo se to, na horském (překvapivě krásném, leč opravdu provizorním) záchodě pak řešit dilema - kam s tím... To už fakt ne.

            Běžně používané tampóny jsou už lepší varianta, neboť odpadá starost s tím, aby se nic neposunulo a nedošlo k havárii. Přesto však musíte hlídat čas, abyste je mohla pravidelně měnit a mít s sebou další kusy (v případě náročnější expedice se Vám může snadno stát, že někde ztroskotáte déle, než bylo v plánu a najednou zjistíte, že zásoby došly). Nehledě na to jakými látkami jsou napuštěny. A i nadále řešíme dilema kam s tím.

            Ze všech těchto důvodů u mě na plné čáře vítězí menstruační kalíšek, který jsem dostala od maminky k narozeninám (dík, mami!!). Prošel zátěžovou zkouškou v Americe a obstál na 100%. Jeho nesmírnou výhodou bylo, že jsem menstruaci očekávala v pátek, kdy jsme měli přiletět. Po zkušenosti s Itálií, kdy mé tělo silně ovlivnil let, jsem však byla připravená, že by to mohlo přijít i dřív. S kalíškem jsem cestovala celé dva dny, co jsme letěli, a i když jsem to dostala opravdu až po příletu, celý let jsem byla v klidu (a náklady žádné).  Skvěle zvládl koupání v Atlantiku i v hotelovém bazéně, šplhání po skalách, skákání, dlouhé přejezdy v autě... Kdykoliv se zastavilo na benzínce nebo někde na jídlo, hned jsem ho umyla (i když to bylo třeba už po hodině - kdo ví, kdy bude další zastávka). Jeho objem je dostatečně velký na to, aby menstruaci o běžné síle zvládl bez vyměnění po celý den, což je při cestování opravdu k nezaplacení. Pokud by byl kalíšek přesto plný, poznáte to podle toho, že krev začne odtékat malinkými otvory, které jsou po celém obvodu v horní části.

            Stejně tak i při konci menstruace, kdy už by se mi nechtělo plýtvat tampóny, které je třeba z hygienických důvodů měnit alespoň třikrát denně, je kalíšek ideální. Opláchnu ho kdykoli, bez ohledu na časové rozmezí (což mnohdy bývá velmi komfortní, protože tampón si  z plezíru nebudete měnit každé dvě hodiny, to by se Vám pěkně prodražilo). A není ani problém, když kalíšek umyjete až po celém dni.

            V případě, že toalety mají společná umyvadla (naprostá drtivá většina případů - letiště, národní parky, obchodní domy...), není problém obsah kalíšku vylít do záchodu a utřít ho toaletním papírem. Podobně si můžete poradit i ve volné přírodě :-) Po skončení menstruace kalíšek sbalím do obalu a po návratu z cest ho doma vyvařím pro použití na další měsíc.

            Toliko moje osobní zkušenost. Pokud máte nějaké otázky k použití menstruačního kalíšku, klidně mi napište. A rozhodně se ho nebojte! Prvotní investice se Vám do roka vrátí po ekonomické stránce a ten komfort - ten je k nezaplacení ;-)